خدمات ما

بیابان زدایی  و حفاظت از پوشش های گیاهی با استفاده از جیوهوموس (Geohumus)

نزدیک به یک پنجم زمین از کویر پوشیده شده است و ما روزانه در حال از دست دادن زمین های حاصلخیز بیشتری هستیم. دلایل شکل گیری کویر را می توان به تغییرات آب و هوایی و عدم بارش باران و همچنین تأثیرات انسانی مانند چرای بیش از حد حیوانات و دام ها در مراتع و یا کاربرد نامناسب زراعی دانست.

کاهش پوشش گیاهی باعث تخریب خاک می گردد و بازسازی پوشش گیاهی پایدار و ماندگار به روشی که سازگار با محیط زیست نیز باشد اقدامی موثر جهت بازسازی سطوح مختلف خاک و همچنین مقابله با تخریب بیشتر پوشش های گیاهیمی باشد.

Geohumus (جیوهوموس) کمپلکسی پليمری - آلی به عنوان سوپر جاذب آب و تقویت کننده خاک و ارگانيک ساخته شده درآلمان می باشد و کارکرد چند گانه دارد که در سال 2006 موفق به دریافت جایزه بهترین اختراعات کشور آلمان گردیده و دارای تائیده استاندارد زیست محیطی اروپا به شماره EEC/155/91 می باشد.


جیوهوموس از دو جزء اصلی تشکیل شده است: مواد ارگانيک سوپر جاذب آب و مواد معدنی تقویت کننده خاک که به صورت ترکیبات گرد سنگ های آتشفشانی، خاک رس و سیلیکات و عناصر مغذی مانند ترکیبات نیتروژن و P2O5 ، K2O ، CaOو ساير عناصر مي باشد.


 Geohumus به عنوان سوپر جاذب ارگانیک آب و تقویت کننده خاک به طور ویژه می تواند به ترمیم مجدد سطوح تخریب شده و کمک به حفظ پوشش های گیاهی به روش های ذیل عمل نماید:

1)       افزايشظرفیت نگهداری و کاهش هدر رفت آب در مناطق بیابانی و خشک و خاک های شنی و در اختيار گذاشتن آب بيشتر جهت پوشش های گياهی و درختان

2) افزايش رشد ريشه و تسریع روند رشد

3)     کاهش شوری آب و نمک خاک

4)      بهبود ساختار خاک و مواد مغذی(نرم ماندن خاک در فشار های سطحی و تغذیه خاک)

5)     حفاظت در برابر سرمای غیر منتظره

 

افزايشظرفیت نگهداری و کاهش هدر رفت آب در مناطق بیابانی و خشک و خاک های شنی و در اختيار گذاشتن آب بيشتر جهت پوشش های گياهی و درختان

با استفاده از جیوهوموس نیاز به آبیاری 30 درصد کاهش می یابد و همچنین تا 20 درصد تبخیر سطحی آب کاهش می یابد به صورتی که تا 40 برابر وزن خود آب و مواد مغذی محلول را در نزدیکی ریشه در خاک ذخیره نموده و هنگام نیاز ریشه آزاد نماید و در مواقع کمبود منابع آب جهت آبياری ريسک خشک شدن و از دست دادن پوشش های گياهی مرتفع مي گردد و باعث افزایش عمر و مقاومت نهال ها، درختان جدید و درختچه ها و طول عمر بیشتر درختان قدیمی می گردد.

جیوهوموس محصولی ارگانيک و سازگار با محيط زيست می باشد که از دو جزء اصلی تشکیل شده است: مواد نگهدارنده سوپر جاذب آب و مواد معدنی تقویت کننده خاک که به صورت ترکیبات گرد سنگ های آتشفشانی، خاک رس و سیلیکات و عناصر مغذی مانند ترکیبات نیتروژن و P2O5 ، K2O ، CaOو ساير عناصر مي باشد.

جیوهوموس همچنین جهت نواحی کم آب و نواحی که از نظر آبرسانی به گياه با سختی مواجه مي باشند و بارندگی منظمی ندارند در مواردی که ريشه گياه يا درخت نبايد دچار تشنگی شود استفاده می گردد و هچنين عامل تثبيت خاک و بستر آن مي گردد که از رانش خاک و به خصوص بستر خاک جلوگيری مي نمايد.

همچنین به واسطه نرم ماندن خاک توسط جیوهوموس میزان هوای خاک افزایش می یابد و ریشه بهتر تنفس میکند و  رشد سریع تر و عمیق تر ریشه ها و رویش ریشه های جدید و زیر ریشه های بیشتر را باعث می شود که در اثر افزایش حجم ریشه رشد سریعتر گیاه و افزایش محصول را خواهیم داشت.

 افزايش رشد ريشه و تسریع روند رشد

جیوهوموس محیطی مساعد و بهینه برای رشد مطلوب ریشه و غنی در آب، اکسیژن و مواد مغذی ايجاد مي نمايد و مواد مغذی را به همراه آب جذب می نماید و هنگام نياز ريشه آب و مواد مغذی مورد نياز را آزاد مي نمايد. با استفاده از جیوهوموس نياز به زهکشی (خارج کردن آب اضافی زیرزمینی) در مزارع نيز کاهش يافته و از ريشه در برابر آب بيش از حد محافظت می نماید و آب اضافه توسط جیوهوموس جذب و هنگام نياز ريشه گياه آزاد مي گردد.

جیوهوموس دارای ترکيبات آلی طبيعی است که باعث جذب راحت تر مواد غذايي توسط گياه و تحریک رشد ریشه گیاه می گردد که منجر به افزایش رشد ریشه و تحريک ریشه زائی شده و جذب عناصر غذایی میکرو را بهبود می بخشد.

کاهش شوری آب و نمک خاک

شوری آب در مناطق خشک و بیابانی که دارای آب و خاک شور مي باشند با استفاده از جیوهوموس جهت جذب ريشه به نصف کاهش می یابد و همچنین ریسک ابتلا به شوری در مناطق خشک و بیابانی به طور قابل توجهی با استفاده از جیوهوموس کاهش می یابد و در صورت استفاده همزمان جیوهوموس با ترکيبات اسيد هيوميک و ترکیبات پتاسیم با افزایشCEC  
(Cation Exchange Capacity) شوری به صورت قابل توجهی کاهش بيشتری مي يابد.

حتی در آب های غير شور که به آب شيرين معروف مي باشند در هر متر مکعب که معادل 1000 ليتر مي باشد معادل 1 کيلوگرم نمک به صورت محلول موجود مي باشد که با استفاده از  جیوهوموس اين شوری و همچنين شوری آب هايی که ذاتاً شور مي باشند جهت جذب ريشه به نصف کاهش مي یابد.


از آنجا که پس از تبخیر آب در سطح زمین املاح و مواد معدنی مانند نمک در خاک باقی می ماند جیوهوموس علاوه بر جلوگيری از هدر رفت آب ، نمک باقیمانده پس از تبخير آب در خاک را نيز جذب مي نمايد ( از طریق تاثیر بر سدیم نمک) و مانع از شوری خاک و نتيجتا جلوگيری از شوری آب منتقل شده به ريشه مي گردد.

در تونس و عربستان سعودی آزمایشات نشان داده اند که جیوهوموس سهم ارزشمندی در بیابان زدایی در مناطق خشک و بیابانی دارد.

بهبود ساختار خاک و مواد مغذی (نرم ماندن خاک در فشار های سطحی و تغذیه خاک)

با توجه به مکانيزم انقباض و انبساط جیوهوموس هنگام جذب و دفع آب، خاک همچنان نرم و بهينه حفظ می گردد و حتی در برابر فشار های سطحی که از سطح خاک به عمق آن انتقال پيدا ميکند این مکانيزم بر حفظ نرمی خاک و افزایش تخلخل خاک به صورت موثر عمل می نماید و به واسطه حالت اسفنجی جیوهوموس ريشه ها به راحتی در آن نفوذ کرده و تنفس می نمایند و باعث کاهش سله بندی می گردد.

جیوهوموس باعث تقويت و حفظ رطوبت خاک جهت کشت گونه های ديم در اراضی شيب دار به مدت طولانی می شود و در جنگل کاري ها در مناطق مختلف بخصوص در خاک های با نفوذپذيری بالا باعث بهبود نگهداری آب و مواد غذايي برای ريشه گياهان می شود.

مواد هوموسی موجود در جیوهوموس باعث افزايش ظرفيت نگهداری آب، هوا و مواد غذايي در محيط ريشه می شود و باعث جذب بیشتر مواد معدنی از طریق افزایش رشد ریشه و تراکم آن شده و فعالیت میکروبی خاک را تشدید می کند و به دلیل اینکه در برابر تجزيه ميکروبی مقاوم است به مدت طولانی باعث بهبود خصوصيات فيزيکی و حاصلخيزی خاک می گردد.

جیوهوموس باعث حذف و کاهش مسمومیت ها عناصر سنگین در خاک می گردد و باعث جذب بیشتر عناصر غذایی مانند نیتروژن، فسفر و گوگرد می گردد و همچنین تغذیه ریشه از عناصر میکرو مانند آهن، روی، منگنز و مس را بهبود می بخشد. جیوهوموس از هدر رفت نيتروژن خاک می کاهد و باعث بهبود و افزايش کارايي مصرف کود و نتیجتاً مصرف نیتروژن توسط گیاه شده و از شستشوی بیش از پیش آن در زراعت های مختلف جلوگیری می نماید.

حفاظت در برابر سرمای غیر منتظره

جیوهوموس عامل افزایش ظرفیت حرارتی خاک و در نتیجه محافظت ریشه از یخ زدگی می گردد و باعث کاهش آسیب ناشی از نوسانات سرما در دمای نزدیک نقطه انجماد میگردد و از سرما زدگی نهال ها، درختان جدید و درختچه ها و درختان قدیمی جلوگیری می نماید.

نتيجتا علاوه بر صرفه جويی در مصرف آب و حفظ آب مورد نياز گياه به هنگامی که ريشه نياز به آب دارد با توجه به تأثيرات فوق جیوهوموس بر روی خاک عامل بهبود رشد درخت و گياه و بازدهی محصولی بيشتر و با کيفيت بالاتر خواهد شد.